آموزش ریاضی، دبیرستان، متوسطه اول

ریاضی نهم فصل ششم خط و معادله های خط

درباره ریاضی نهم فصل ششم خط و معادله های خط باید گفت، کاربرد هندسه و خطها در فرشبافی، کاشیکاری، نگارگری، خطاطی، گچبری، کتیبه نویسی، تذهیب و … غیرقابل انکار و بسیار حائز اهمیت است. از انواع خط برای ایجاد زاویه ها و جداسازی فضاها استفاده های فراوان می شود.

خط و معادله های خط

بخش اول: یادآوری و معادله خط

در بخش اول ریاضی نهم فصل ششم خط و معادله های خط آمد است که، هر معادله به صورت کلی y=ax+b معادله یک خط است؛ زیرا درصورتیکه تمام پاسخ های آن معادله را به صورت نقطه روی دستگاه مختصات نمایش دهیم، شکل یک خط به دست می آید؛ به همین دلیل می گوییم x و y با هم رابطه خطی دارند. معادله بالا بیشمار جواب دارد؛ ولی اتحاد نیست.

نمونه سوالات زیر به عنوان تمرین های پیشنهادی برای بخش اول این فصل در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد. سوالات حل نشده را بخوبی و با دقت حل کنید. برای دانلود سوال همراه با پاسخ تشریحی اینجا کلیک کنید.

شیب خط و معادله خط

در این ویدیو درمورد شیب خط و نحوه نوشتن معادله خط صحبت خواهد شد لطفا تک تک سوالات حل شده در ویدیو را بار ها و بار ها حل کنید تا از یادگیری خود مطمئن شوید.

برای دانلود فایل پی دی اف مطالب بالا اینجا کلیک کنید.

حل دستگاه معادلات خطی

جواب این دستگاه محل برخورد دوخط را (در صورت وجود) به ما تحویل می دهد.

در ویدیو زیر نحوه ی حل دستگاه معادلات خطی مورد بررسی قرار گرفته است. و دستگاه دو معادله و دو مجهول حاصل به دو روش حل می شود.

پس از تماشای مجدد ویدیو های بالا برای دانلود سوالات این فصل  اینجا کلیک کنید. در ضمن دانش آموزان محترم مدرسه رضوی عکس مربوط به پاسخ سوالات به ایمیل mathforall16@gmail.com فرستاده شود. مهلت ارسال پاسخ تا ساعت ۱۸ سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹ می باشد. در قسمت موضوع ایمیل نام و نام خانوادگی و شماره کلاس نوشته شود. پاسخ سوالات روز چهارشنبه روی سایت قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *